![]()
Prawdopodobnie to jeden z najbardziej znanych współczesnych ilustratorów mody, który został nim z przypadku.
![]()
O kim mowa? O David'zie Downton'ie, jednym z najbardziej utalentowanych i uwielbianych przez "gwiazdy" ilustratorów mody. Urodzony w 1956 roku w południowej Anglii studiował sztukę i ilustracje w Wolverhampton. W 1984 roku przeprowadził się do Brighton, gdzie rozpoczynał swoją karierę ilustratora książkowego. Co ciekawe, Downton nigdy nie planował zostać ilustratorem mody. A swoją pierwszą okładkę zrobił dla pisma komputerowego "Which Computer". Przez kolejnych 15 lat podejmował się różnych zajęć - od ilustrowania książek dla dzieci po obrazki instruktażowe w stylu Kamasutry.
![]()
Przełomem w karierze Davida jest rok 1996, kiedy magazyn "The Financial Times" wysyła go na pokazy haute-couture w Paryżu. Zderzenie dwóch różnych światów - tego na zewnątrz, i tego bajkowego, teatralnego haute couture, zupełnie zaskakuje Downton'a. Na pokazie robi szybkie szkice, po czym wraca do pracowni i na ich podstawie rysuje prawdziwe dzieła sztuki. Rysunki, początkowo przeznaczone tylko dla "The Financial Times", trafiają też na okładki najlepszych pism modowych w Ameryce, Chinach, Australii, Europie i oczywiście Anglii.
![]()
![]()
Nie trudno się domyśleć, że od tego czasu sukces i talent Davida Downton'a jest niepodważalny. Zgłaszają się do niego najlepsi z najlepszych. Downton robi ilustracje dla Tiffany & Co, Bloomingdales, Barney’s, Harrods'a, Top Shop'a, Chanel, Dior'a, L’Oreal'a, Vogue'a, Harper’s Bazaar, V Magazine i dla V&A Museum. A w 1998 roku rozpoczyna cykl portretów najpiękniejszych kobiet świata. Bez ruchu pozują dla niego takie gwiazdy kina i elity, jak Anna Piaggi, Dita Von Teese, Stella Tennant, Erin O'Oconnor, Iman, Cate Blanchett i inne.
![]()
Co więc wyróżnia Davida Downton'a pośród innych? Przede wszystkim jego oryginalny styl, umiejętność uchwycenia momentu, układ przestrzenny, oraz najważniejsze - doskonały rysunek! Dominującą cechą ilustracji Davida jest eliminacja detali. To zdecydowanie najtrudniejszy moment w całości kompozycji. Na początek powstaje kilkadziesiąt rysunków szkicowych, z których artysta wybiera ten jeden najlepszy. Gdy wszystko jest gotowe, David usuwa niepotrzebne elementy do momentu, aż ilustracja nie wygląda na spontaniczną i niewymuszoną. Downton nigdy nie pracuje na komputerze, jedyne jego medium, to - akwarela, guasz i octanowa nakładka, która ułatwia pokazanie światło-cieni.
![]()
Zaskakująco prosta, ale dokonała metoda Downton'a czyli z niego jedną z najważniejszych postaci w sztuce współczesnej. Ceny za jego prace dochodzą nawet do 12,000 funtów! Ale jak to się mówi - najtrudniejsze jest wymyślenie rzeczy najprostszych!
http://www.daviddownton.com/